Primary Teachers

Amal Baaklini

Amal Baaklini
Counselor

Laura Beccherini

Laura Beccherini
Learning Support Coordinator

Daniela Berenato

Daniela Berenato
1st Grade Class Teacher

Connor Brennan

Connor Brennan
4th Grade Class Teacher

Irina Bucur-Marcu

Irina Bucur-Marcu
Learning Support Teacher, Science Coordinator

Alexandra Busch

Alexandra Busch
GAL Teacher

Liz Caravaca

Liz Caravaca
2nd Grade Class Teacher

Liz Collyer

Liz Collyer
Learning Support Teacher

Michelle Cormier

Michelle Cormier
Learning Support Teacher, G1-3 Math Coordinator

Gwen Dalton

Gwen Dalton
Art Teacher, Arts Coordinator

Roberta de Carvalho Klose

Roberta de Carvalho Klose
Substitute Teacher

Lauren de Cort

Lauren de Cort
1st Grade Class Teacher, Team Leader

Alicia de Courcy

Alicia de Courcy
Library Media Teacher

Craig Devine

Craig Devine
3rd Grade Class Teacher

Heather Dolman

Heather Dolman
4th Grade Class Teacher

Rana Douglas

Rana Douglas
Library Manager

Karen el Falaki

Karen el Falaki
Drama Teacher

Alper Emin

Alper Emin
German Teacher

Steve Faulkner

Steve Faulkner
6th Grade Class Teacher

Carol Anne Fecke

Carol Anne Fecke
GAL Teacher

William Fewell

William Fewell
5th Grade Class Teacher

Lauren Finno

Lauren Finno
2nd Grade Class Teacher

Angela Gürtler

Angela Gürtler
Learning Support Teacher

Rachel Hall

Rachel Hall
5th Grade Class Teacher

Megan Hartshorn

Megan Hartshorn
EdTech Teacher Coordinator

Lioba Heineman

Lioba Heineman
Learning Support Teacher

Monika Henley

Monika Henley
EAL Teacher

Simone Hoelzermann

Simone Hoelzermann
German Teacher, Head of German Grade 4-6

Jyoti Hüttlinger

Jyoti Hüttlinger
EAL Teacher, Additional Languages Coordinator

Kendall Jones

Kendall Jones
2nd Grade Class Teacher

Daniel Kaufhold

Daniel Kaufhold
GAL Teacher

Jillian Klueber

Jillian Klueber
German Teacher

Kathleen Kuracina

Kathleen Kuracina
1st Grade Class Teacher

Melissa Lake

Melissa Lake
6th Grade Class Teacher, G4-6 Math Coordinator

Nicholas Loepp

Nicholas Loepp
1st Grade Class Teacher

Jeanette Luther

Jeanette Luther
3rd Grade Class Teacher, Team Leader

Miles Madison

Miles Madison
2nd Grade Class Teacher, English Coordinator

Magdalena Madörin

Magdalena Madörin
German Teacher

Fabiane Mariano Recker

Fabiane Mariano Recker
2nd Grade Class Teacher

Eleri Markham

Eleri Markham
Lower Primary Music Teacher

Jennifer McManus

Jennifer McManus
Learning Support Teacher

Mojca Milek

Mojca Milek
Art Teacher

Bradley Minne

Bradley Minne
5th Grade Class Teacher, 5th Grade Team Leader

Marta Niedzielska

Marta Niedzielska
German Teacher

Katarina Petrikova

Katarina Petrikova
3rd Grade Class Teacher

David Pitts

David Pitts
5th Grade Class Teacher

Katarzyna Reszel

Katarzyna Reszel
4th Grade Class Teacher, Team Leader

Ben Rollman

Ben Rollman
3rd Grade Class Teacher

Nicole Scheffel

Nicole Scheffel
German Teacher

Annemarie Schnell

Annemarie Schnell
German Teacher

Kellie Soendergaard

Kellie Soendergaard
Lower Primary Counselor

Astrid Stallkamp-Scheel

Astrid Stallkamp-Scheel
German Teacher

Malte Steinberg

Malte Steinberg
Physical Education Teacher

Demetrius Stewart

Demetrius Stewart
6th Grade Class Teacher

Michael Stockton

Michael Stockton
Substitute Teacher

Kathrin Taubert

Kathrin Taubert
GAL Teacher

Clare Treacey

Clare Treacey
Upper Primary Music Teacher

Andrew Turner

Andrew Turner
6th Grade Class Teacher, Team Leader

Tom van den Berghe

Tom van den Berghe
Physical Education Teacher

Anke Voigt

Anke Voigt
Head of Physical Education

Nicole von Asmuth

Nicole von Asmuth
German Teacher

Holly Wagner

Holly Wagner
4th Grade Class Teacher

Caterina Woodall

Caterina Woodall
German, German Coordinator